Vice Chancellor’s Awards (PELT)

Promoting Excellence in Learning and Teaching

Notre Dame’s annual Learning and Leaching Awards

The University of Notre Dame maintains its outstanding reputation for educational excellence thanks to its community of highly committed staff and students. The Vice Chancellors’ Awards for Promoting Excellence in Learning and Teaching (PELT) Awards celebrate, showcase and reward the commitment of our staff to student-centered learning and innovative teaching. These Awards honour members of the University community who, through their dedication and expertise, sustain the scholarly, creative and meaningful educational experiences that have a significant positive impact on student learning.

The categories of awards include:

  • Awards for Teaching Excellence
  • Awards for Initiatives that Enhance Student Learning
  • Awards for Programs that Enhance Learning

See the Applying for PELT Awards page for more information on applying or nominating your colleagues.

2021 AWARD Winners

Congratulations to our 2021 awardees:

VC AWARD FOR TEACHING EXCELLENCE

Ben Piggott
School of Health Sciences, Fremantle

Subcategory: Undergraduate Teaching

For a distinctive contribution to enhancing learning and the student experience through experiential and work integrated learning in health and physical education.


VC AWARD FOR INITIATIVES THAT ENHANCE STUDENT LEARNING

Dylan Korczynskyj
School of Arts and Sciences, Fremantle

Subcategory: Approaches to Teaching

For sustained excellence in the use of authentic learning environments to enhance student engagement and achievement in science.


Kathie Ardzejewska
Learning and Teaching Office

Subcategory: Innovation, Leadership or Scholarship

For leading innovative learning and teaching practices across three levels of the University: the institution, schools and individuals.


Linda Davies
School of Arts and Sciences, Fremantle

Subcategory: Approaches to Teaching

For incorporating project-based learning and industry linkage throughout undergraduate teaching to motivate and inspire students with job ready and sustainable life skills.


Shannon  Saad, Cassandra Richmond, Marion Thomas
School of Medicine, Sydney

Subcategory: Development of curricula, resources or services

For sustained excellence in the design and implementation of an innovative, evidence-based communication skills curriculum to enrich medical student learning and enhance prospective patient-centered healthcare.

Previous Awardees

  • Vice Chancellor’s Awards for Teaching

    2019

    David Wong
    School of Business, Fremantle
    Sub-category: Undergraduate teaching

    2018

    Dr Gregory Hine
    School of Education, Fremantle
    Sub-category: Undergraduate teaching

    2017

    Mark Hornshaw
    School of Business, Sydney
    Sub-category: Undergraduate teaching

    2016

    Lama Al Ramahi
    School of Medicine, Fremantle
    Subcategory: Early career

    Maree Piper
    School of Business, Sydney
    Subcategory: Undergraduate teaching

  • Vice Chancellor’s Awards for Initiatives that Enhance Student Learning

    2019

    Lara Pratt 
    School of Law, Fremantle  
    Subcategory: Special School programs

    Michael Wan
    School of Medicine, Sydney
    Subcategory: Assessment and feedback

    2018

    Elizabeth McKenna
    School of Education, Sydney
    Subcategory: Innovation in curricula, resources & approaches to student learning

    Gillian Kennedy and Anna Dwyer
    Nulungu Research Institute, Broome
    Subcategory: Indigenous education

    2017

    Benjamin Hay
    School of Nursing and Midwifery, Fremantle
    Subcategory: Educational partnerships & collaborations

    Derek Hurrell and Lorraine Day
    School of Education, Fremantle
    Subcategory: Innovation in curricula, resources & approaches to student learning

    Carole Steketee (Team Lead) with Ainslie Robinson, Frank Bate, Helen Rogers and Nicholas Arnold
    Learning and Teaching Office, Fremantle
    Subcategory: Innovation in curricula, resources & approaches to student learning

    2016

    Sean Kearney (Team Lead) with Tim Perkins
    School of Education, Sydney
    Subcategory: Assessment and Feedback

    Dee O’Connor (Team Lead) with Linda Cranley, Serena Davie, Christine Robinson and Tracy Treasure
    School ofEducation, Fremantle
    Subcategory: Scholarship

    Heidi Waldron
    School of Medicine, Fremantle

    2015

    Amitav Saha
    Katrina Eddles-Hirsch
    Glenda Cain
    Peter Hampton
    Shane Lavery
    Peter Clyne
    Susan Edgar

    2014

    Marco Ianniello
    Dianne Chambers

    2013

    Peter Holmes
    Wil Cunningham
    Robert Anderson
    Renee Kohler-Ryan
    Paul Morrissey
    Chris Wolter
    Christian Stephens
    Dejan Simkovic
    Moira Debono
    Raymond Younis
    Angus Brook
    Louis Thompson
    Sean Kearney
    John Rees
    Helene De Burgh-Woodman